Klasické mokré holenie. Ako si vybrať správny strojček?

Klasické mokré holenie. Ako si vybrať správny strojček?

  • Post author:
  • Post category:Blog

Poctivé klasické holenie je dnes už tak trochu zabudnutým umením. Väčšina dnešných mužov prešla na holenie neekologickými jednorazovými žiletkami alebo elektrickými strojčekmi. Poďte sa s nami pozrieť do sveta tradičného tzv. mokrého holenia, ktoré ešte v nedávnej minulosti ovládal každý pravý gentleman a ktoré dnes našťastie zažíva renesanciu. 

HLAVNÉ VÝHODY KLASICKÉHO MOKRÉHO HOLENIA

Lepšie a konzistentnejšie oholenie

Väčšina mužov dnes pravdepodobne nevie, že sú oholený zle a zároveň trpí ich pokožka. Elektrické holiace strojčeky a najnovšie zariadenia s 4 alebo 5 čepeľami dráždia pokožku viac, ako je potrebné. Často krát zanechávajú porušenú ochrannú vrstvu pokožky a taktiež jemné popáleniny, ktoré sú spôsobené rýchlim kmitaním viacerých čepiel v strojčeku. To má za následok zarastajúce chĺpky a začervenanie. Holenie klasickým holiacim strojčekom, shavettou alebo britvou odstráni podráždenie pokožky a dodá vašej tvári čistý a zdravý vzhľad, pretože na oholenie fúzov a brady používate len jednu čepeľ namiesto niekoľkých, ktoré vám v poškodzujú pokožku na tvári.

Znížte celkové náklady na holenie

Základný komerčný holiaci strojček stojí od 20 do 3 eur. Do holiaceho strojčeka musíte kupovať pravidelne nové holiace nadstavce. Napríklad balenie s ôsmimi kusmi vašich 4-čepelových holiacich strojčekov vás bežne stojí okolo 20 eur! To je asi 2,50 eura za každú náhradnú hlavicu. Náklady na obojstranný holiaci strojček alebo shavettu sa pohybujú okolo 0,10 – 0,20 centov za náhradnú čepieľku. Pri britve je dokonca nulová, nakoľko britva má svoju vlastnú čepeľ, ktorú avšak musíte prebrusovať. 

Prechodom na holiaci strojček môžete ušetriť veľa peňazí. Okrem toho môžete ušetriť peniaze používaním tradičných krémov a mydiel na holenie, ktorých cena je podobná ako pri komerčných géloch a penách, avšak tieto produkty Vám vydržia 2-3 násobne dlhšie.  Navyše väčšina tradičných krémov a mydiel na holenie sú vyrobené z prírodných materiálov. Tento bonus budete pri komerčných géloch a penách hľadať márne.

Znížte vplyv na životné prostredie

Pri tradičnom mokrom holení s obojstranným holiacim strojčekom, shavettou alebo britvou sa spotrebuje oveľa menej odpadu ako pri holení s komerčnými holiacimi strojčekmi. Jediným odpadom je jedna kovová žiletka a mydlo, krém alebo pena na holenie. Na rozdiel od komerčných žiletiek, ktoré sú tvorené plastom a kovom v jednom kuse sa náhradná žiletka dá jednoducho recyklovať. Navyše vplyv na životné prostredie má aj používanie klasických krémov a mydiel na holenie. 

 

KLASICKÉ HOLIACE STROJČEKY, BRITVY ALEBO SHAVETTY

Trojdielny holiaci strojček: je to najpredávanejší a najpoužívanejší typ klasického holiaceho strojčeka. Jednoducho sa čistí a používa. Je vhodný na cestovanie nakoľko sa dá jednoducho poskladať. Výberom tohto typu strojčeka nič nepokazíte. Veľkou výhodou pri tomto typu strojčeka je aj jeho bezpečnosť a nízke náklady na náhradné žiletky. Jednou žiletkou sa dokážete oholiť v priemere 4-5x a cena náhradnej žiletky je od 0,10 eur za kus. V porovnaní s náhradnými hlavicami na komerčné strojčeky, kde cena je od 2-2,5 eur za kus sa Vám počiatočná mierne vyššia investícia do kvalitného strojčeka čoskoro vráti. 

Dvojdielny holiaci strojček: Dvojdielny holiaci strojček je jednoduchý na vloženie žiletky a manipuláciu, avšak nevýhodou je komplikovanejšie čistenie. Tento typ strojčeka ocenia najmä začiatočníci. Dôležite je strojček poctivo čistiť, aby sa vnútri nehromadili pozostatky z holenia.

Butterfly / jednodielny holiaci strojček: Jednodielny holiaci strojček je jeden pevný nástroj zhora nadol. Hlavica holiaceho strojčeka sa otvorí a čepeľ s dvojitým ostrím sa vloží dovnútra, zaistí sa a potom sa opäť zatvorí. Má jednoduchú prezývku ,,butterfly´´, čo v anglickom jazyku znamená motýľ, nakoľko pri otvorení hlavy pripomína motýlie krídla. Najväčšou výhodou je veľmi jednoduchá manipulácia pri vkladaní žiletky a taktiež záruka, že nikdy nestratíte žiaden diel, nakoľko celý strojček je jedno telo. Nevýhodou je, že tak ako pri dvojdielnom strojčeku, aj pri type ,,butterfly´´ musíte dbať na zvýšenú starostlivosť pri čistení, nakoľko sa v strojčeku nachádza viacero záhybov, ktoré sa nemusia dobre vyčistiť iba obyčajným opláchnutím pod vodou. Tak ako pri dvojdielnom strojčeku, aj pri strojčeku ,,butterfly´´ je vhodné je použiť kefku na čistenie. Každopádne tento typ strojčeka najviac odporúčame hlavne začiatočníkom pre jednoduchú manipuláciu.

Shavetty: Rituál brúsenia, obťahovania alebo olejovania britvy je krásny, ale zaberá istý čas a vyžaduje trpezlivosť a pravidelnosť. To nie je pre všetkých. A práve preto existujú shavetty. Štýl holenia ako pri britve zostáva rovnaký, akurát ste odbremenený od zdĺhavejšieho brúsenia, obťahovania a olejovania. Shavetta je na prvý pohľad veľmi podobná sestra britvy. Namiesto čepele však používa klasické vymieňacie žiletky, čo holenie výrazne zjednodušuje. Náklady na žiletky sú podobné ako pri klasických strojčekoch, teda iba 0,10-0,20 centov na jednu žiletku. Žiletka Vám pri shavette vydrží taktiež 4-5 holení, avšak vždy záleží na tvrdosti brady a fúzov. Výhodou shavetty je aj nižšia možnosť porezania sa, nakoľko u shaviett väčšina čepieľok nepresahuje veľkosť 0,5mm. Shavettou podobne ako britvou dokážete oholiť ako celú tvár do hladka, tak aj iba zarovnať kontúry. Pri holení používajte podobne ako pri klasických holiacich strojčekoch krém, mydlo, penu alebo gél na holenie. Výber je na Vás.

Britvy: Tradícia staršia viac než tristo rokov. Kúpa britvy je jednoznačne dlhodobou, avšak jednorazovou investíciou. Kvalitná britva Vám naozaj vydrží roky rokúce. Jednoznačne britva má obrovské čaro, ktoré sa ale treba naozaj dobre naučiť, aby ste predišli zraneniam. Britva nie je žiadna hračka, avšak akonáhle prídete na spôsob holenia britvou, už ju nikdy za nič iné nevymeníte. Ak ste začiatočník a rozhodnete sa pre kúpu britvy, je dôležité začať postupne. Začnite holiť iba nezakrivené časti tváre ako napríklad líca. Akonáhle sa naučíte na lícach, môžete ísť postupne ďalej. Vždy však buďte veľmi opatrný a odporúčame si naštudovať spôsoby holenia britvou, ktoré dnes jednoducho nájdete napríklad na YouTube. Najväčšou výhodou britvy je jednoznačne jej pôžitok z holenia. Aj v rýchlom 21. storočí má rituál holenia britvou čo ponúknuť, ale je dôležité pravidelné brúsenie obťahovaním na remeni. Výhodou britvy je, že nemusíte kupovať žiadne náhradné žiletky, stačí Vám britva, obťahovací remeň, štetec na holenie a mydlo, prípadne pena. Najväčšou výhodou ale podľa mnohých gentlemanov zostáva najdokonalejší pocit z oholenia a samotný rituál holenia britvou. Nakoľko britva sa stane Vašim kúpeľňovým pokladom, môžeme Vám na požiadanie na čepeľ vygravírovať Vaše iniciály.

ZÁVER

Nech si vyberiete akýkoľvek strojček, shavettu či britvu. Jedno je zaručené. Všetky naše strojčeky sú vysoko kvalitné a splnia Vaše očakávania. Dúfame, že Vám tento článok pomôže sa lepšie zorientovať pri výbere. V prípade akýchkoľvek otázok nás prosím kontaktujte. Radi Vám poradíme emailom alebo telefonicky. Holeniu zdar!

Marián Bačo 
Zakladateľ internetového obchodu MANSPACE.SK a remeselnej značky PROPER GOODS

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ

VIAC ČLÁNKOV